Krajský přebor a XXXIII. Mezinárodní Veteraniáda

18. 11. 2014

KRAJSKÝ  PŘEBOR  A  MEZINÁRODNÍ  VETERANIÁDA

Mužská sportovní gymnastika měla opět svůj svátek. Ve specializované tělocvičně ve Sportparku v Liberci se uskutečnil společný krajský přebor Libereckého kraje, Ústeckého kraje a Královéhradeckého kraje v povinných sestavách.
V prvním sledu se utkaly děvčata z Gymnastické TV ( je to naše specifikum) a chlapci v kategorii Adepti. Tento závod je vždy testem pro nové gymnasty, kteří se věnují tréninkům s menší četností.
Potěšením byla účast chlapců i z Trutnova.
V kategorii GTV se soutěžilo v akrobacii, kruzích , přeskoku a trampolíně. Zvítězila Matrasová Kristýna před Keltnerovou Barborou, Černou Bělou a Hrobskou Elen ( ta je nejmladší).
Adepti soutěžili v akrobacii, kruzích, přeskoku, bradlech a hrazdě.
Ročník 2008vyhrál Drbohlav Štěpán před Mindlem Markem, oba Gymnastika Liberec
Ročník 2007 vyhrál Špelda Jiří Lokomotiva Trutnov před Patřičným Roderikem a Bitmanem Matějem z Gymnastika Liberec.
Ročník 2006 vyhrál Janko Dominik Lokomotiva Trutnov
Ročník 2005 vyhrál Plecháč Matyáš Lokomotiva Trutnov.
Druhý sled patřil již oficiálním přebornickým kategoriím, které měly možnost se kvalifikovat na Přebor ČR.
Titul Přeborníka kraje v kategorii 7-9 let získal Jäger Adam, druhý byl Drbohlav Mikuláš, třetí Šíma František, čtvrtý Křelina Pavel a pátý Bitman Adam, všichni z Gymnastiky Liberec. Celkem startovalo 9 chlapců.
Titul přeborníka v kategorii VS2 mladší získal Jančo Adam před Zajíčkem Adamem. Ve starší kategorii zvítězil Nový Radek před Bradáčem Tomášem ( všichni Gymnastika Liberec) a Jandou Zbyňkem ze Stadionu Ústí nad Labem.
Celkem startovalo ve všech kategoriích 22 chlapců z 5 oddílů – Spartak Ústí nad Labem, Dynamo Doksy, Lokomotiva Česká Lípa, Spartak Vrchlabí a Gymnastikia Liberec.

Odpoledne pak patřilo Mezinárodní veteraniádě. Přijelo 17 borců z Německa (5), Slovenska (1), Chorvatska (1) , Ruska (1) a Česka (9).
Nejstarším účastníkem byl Kopecký Luboš ročník 1934.
Je úžasné sledovat výkony veteránů, jejich nasazení a elán. Chorvat jel 800 km autem na tento závod a Rus přiletěl až z Jekatěrinburgu.

Veteráni jsou rozděleni do kategorií dle věku. Od toho se odvíjí počet cviků a počet nářadí, které musí absolvovat.
Některé výkony byly velmi obtížné. Objevovali se salta, veletoče, přemety, štaldry a další hodnotné cviky.
Vítězové jednotlivých kategorií:
40 – 49 let: Hadrava David, Lokomotiva Česká Lípa
50 – 54 let: Kriukov Alexandr, Jekatěrinburg Rusko před Pietschmannem Daliborem, Gymnastika Liberec
55 – 59 let Biňovec Josef , Sokol Vršovice Praha
65 – 69 let: Oráč Michal , Banská Bystrica Slovensko
75 – 79 let: Cibula Miroslav, Kostelec nad Orlicí
80  a více : Kopecký Luboš, Plzeň.
Všichni obdrželi pamětní diplomy a drobné ceny, vítězové pak ještě originály obrazů z dílny Kopeckého Luboše.
Po závodu následovalo společné posezení s občerstvením.
Již se všichni těší na další ročník. Závodníci obdrželi pozvání na veteraniádu do Ruska.